..::ZWIERZAKI::..
Blog > Komentarze do wpisu
Opis rasy Golden Retriever.

Golden Retrievery to doskonałe psy myśliwskie i "rodzinne". Statystyczny przedstawiciel tej rasy jest pojętny, chętny do pracy, ma zrównoważoną psychikę i lubi dzieci. Jeśli jednak ktoś szuka psa do stróżowania, dzwonka alarmowego lub obrońcy domu powinien raczej rozejrzeć się za inną rasą. Golden może zalizać na śmierć złodzieja, a włamanie do domu po prostu przespać. Psy te uwielbiają pracować i przebywać z człowiekiem - właściwie prowadzone zrobią wszystko, aby spełnić jego oczekiwania. Psy te absolutnie nie nadają się do trzymania na łańcuchu z dala od ludzi. Bardzo łatwo się uczą i chętnie powtarzają te same ćwiczenia, są urodzonymi aporterami, co jest wykorzystywane m.in. w rehabilitacji niepełnosprawnych; psy przynoszą zakupy, podnoszą telefony itp. Goldeny uwielbiają wodę, jeszcze bardziej bagna i błota. Są to psy myśliwskie, w czasie polowania ich zadaniem jest przynoszenie ustrzelonej zwierzyny wprost pod nogi wlaściciela. Energiczne i aktywne lubią długie spacery, ale także wylegiwanie się na kanapie. Łatwo godzą się z sytuacjami życiowymi narzuconymi przez człowieka. Nie przyniosą wstydu w czasie wizyty u znajomych i mogą nam towarzyszyć na zakupach. Goldeny to psy bardzo wrażliwe, łatwo je złamać i zniechęcić do pracy nieumiejętnym traktowaniem, czyli np biciem. Jak wiekszość ras, linieją dwa razy do roku, wtedy niestety trzeba oswoić się z myślą, o walce z jasnymi obłoczkami kłaków. Zwykle trwa to od tygodnia do dwóch, u psów trzymanych w mocno ogrzewanych mieszkaniach - nieco dłużej. Nie jest to zjawisko bardziej uciążliwe niż u innych ras o podobnej szacie. Goldeny bardzo trudno sprowokować, ze stoickim spokojem będą znosić zabawy dzieci, głaskanie napotkanych przechodniów, zaczepki innych psów itp. Oczywiście zawsze istnieje jakaś granica poza którą cierpliwość się kończy, dlatego nawet najłagodniejszego psa nie należy nigdy zostawiać samego z małymi dzieci, ani narażać na kontakty ze zbyt natrętnymi ludźmi. Pamiętajmy o tym, że, wbrew obiegowej opinii - GOLDEN NIE NADAJE SIĘ NA ZABAWKĘ DLA DZIECKA. Golden retrievery nie wykazują skłonności do dominacji w stadzie ludzkim, więc jakieś specjalne działania mające na celu jej obniżenie nie są potrzebne, a czasami wręcz szkodliwe. Oczywiście zawsze istnieją wyjątki wymagające indywidualnego traktowania. Psy są niekiedy zaborcze, szczególnie jeśli chodzi o właściciela, jedzenie i zabawki. Jest to łatwe do skorygowania konsekwencją w postępowaniu i umiejętnym wychowaniem. Dobrze zsocjalizowany i wyszkolony w młodości - jako dorosły pies staje się wiernym przyjacielem, który dotrzyma właścicielowi kroku w każdej sytuacji życiowej.

GOLDEN RETRIEVER
FCI: 111 Grupa: VIII.1
Aportery, płochacze i psy dowodne. Psy aportujące.

Kraj pochodzenia:

Wielka Brytania
Popularność (w Polsce): Rasa bardzo popularna
 
Masa ciała (kg):28 do 37
Może mieszkać w: Duże mieszkanie, lub dom
Gubienie włosa: Przeciętnie
Aktywność w domu: Dosyć aktywny
Wymaga spaceru przez: 40 minut dziennie
Stopien posłuszeństwa: Wysokie
Szybkość uczenia się: Bardzo szybko

Stopień dominacji:

Przeciętna długość życia:

Pośredni

Głowa             Harmonijna, wyraźnie rzeźbiona. Mózgoczaszka szeroka, dobrze osadzona na szyi. Kufa mocna, szeroka i głęboka. Długość kufy zbliżona do długości mózgoczaszki, od dobrze zaznaczonego stopu do guza potylicznego. Pożądany czarny nos.

Oczy   Ciemnobrązowe, dość szeroko osadzone, w ciemnej oprawie.

Uszy   Średniej wielkości, osadzone mniej więcej na wysokości osadzenia oczu.

Szyja   Dobrej długości, sucha i muskularna.

Kończyny przednie             Łopatki ustawione ukośnie. Nogi proste, o mocnej kości, dobrze ustawione pod tułowiem. Ich długość jest zbliżona do długości łopatki wraz z ramieniem. Łokcie dobrze przylegające.

Tułów Harmonijny, zwarty, krótki, głęboki. Dobrze wysklepione żebra. Harmonijna górna linia. Lędźwie mocne i dobrze umięśnione.

Kończyny tylne Nogi mocne i dobrze umięśnione, dobrze kątowane. Krótkie śródstopie, oglądane ze wszystkich stron proste.

Stopy  Okrągłe, tzw. "kocie".

Ogon Osadzony w linii grzbietu, sięgający do stawu skokowego, nieskrócony na końcu. W ruchu noszony w linii grzbietu.

Ruch Pełen mocy i dynamiczny. Kończyny w ruchu proste, zarówno od frontu, jak i od tyłu. Krok długi i swobodny.

Szata Prosta lub sfalowana. Gęsty, dobrze chroniący przed wilgocią podszerstek. Wyraźnie dłuższe włosy na ogonie, przednich nogach, klatce piersiowej i udach.

Umaszczenie Wszystkie odcienie koloru złotego i kremowego, nigdy czerwony czy mahoniowy. Kilka białych włosów dopuszczalne tylko na piersi.

Wielkość Wysokość w kłębie: psy 56-61cm, suki 51-56cm.

13

 

 

 

niedziela, 01 października 2006, o.musial
Komentarze
Gość: , proxy.tvgawex.pl
2008/01/06 19:32:53
Nuda........... Nie można kopiować do kitu
-
Gość: , ddo188.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/02/05 14:36:30
kocham takie pieski mam 3 są kochane i słodkie
-
Gość: , static-ip-77-89-69-193.promax.media.pl
2013/07/31 19:48:10
3????
piesczłowiek
6 m-cy10 lat
10 m-cy14 lat
12 m-cy15 lat
18 m-cy20 lat
2 lata24 lata
3 lata28 lat
4 lata32 lata
5 lat36 lat
6 lat40 lat
piesczłowiek
7 lat44 lata
8 lat48 lat
9 lat52 lata
10 lat56 lat
11 lat60 lat
12 lat64 lata
13 lat68 lat
14 lat72 lata
15 lat76 lat